آلرژی و حساسیت
۲۲
مرداد

آلـرژی یا حـسـاسـیـت و عوامل تشدید آن

آلرژی یا حساسیت چیست؟

تعریف آلرژی

گاهی سیستم ایمنی بدن انسان نسبت به عوامل خارجی زیادی عکس العمل افراطی نشان می دهد که این امر موجب ایجاد آلرژی یا حساسیت می شود. در واقع فرد زمانی به آلرژی دچار می شود که سیستم ایمنی وی به صورت فوق هوشیار باشد و نسبت به عوامل بی آزار محیط زندگی وی عکس العل نشان دهد. برای مثال کسی که به گرده گلها حساسیت داشته باشد ، طوری سیستم ایمنی وی عکس العمل نشان می دهد که گویا با یک خطر جدی روبه رو شده باشد. به طور میانگین می توان گفت که از بین هر 10 نفر 2 نفر به آلرژی مبتلا می باشد.

از نمونه های دیگر آلرژی این که پوستتان نسبت به جوراب های پشمی اذیت می شود و یا حین گردگیری عطسه شدید می کنید و یا اینکه ممکن است بدنتان نسبت به این عوامل واکنش های دیگری نشان دهد. در تمامی این موقعیت ها بدن شما شروع به تولید ماده ای پادتنی به نام IGT میکند و در دستگاه تنفسی و گوارش به دلیل اینکه محلی برای ورود عوامل آلرژی زا است، فراوان یافت می شوند.

آنتی بادی ها در واقع سلول های خونی هستند که مست سل نام دارند که آنها نیز باعث آزاد شدن مواد شیمیایی از جمله هیستامین ها می شود. عکس العمل این مواد بیشتر در قسمت های بینی ، چشم ها ، معده و دهان رخ می دهد. و اگر تولید آنها بیش از اندازه باشد باعث بروز عواملی همچون کهیر، شوک و یا کاهش فشار خون می شود.

آلرژی چطور عمل می کنند؟

در طی یک سری مراحل که حساس سازی نام دارد بدن انسان در مقابل عوامل بی خطر یک ماده ی خاص به نام پادتن تولید می کند که باعث بروز آلرژی می شود. با توجه به اینکه چه قسمتی از بدن دچار آلرژی و یا حساسیت شده است ، آلرژی می تواند به صورت عطسه، آبریزش بینی، سرفه، کهیر، خارش و یا ایجاد جوش های پوستی می شود.

علائم آلرژی را می توان به دسه دسته تقسیم بندی کرد:

1- عوامل خفیف: عواملی به صورت خفیف هستند که یک قسمت از بدن را دچار می کند مانند آبریزش بینی و چشم، خارش پوست و فقط همان قسمت را تحت تاثیر قرار می دهد  و به سایر قسمت ها سرایت نمی کند.

2- آلرژی متوسط : علائم در این نوع حساسیت ممکن به سایر قسمت های بدن نیز سرایت کند برای مثال آبریزش بینی ممکن است منجر به آبریزش چشم و خارش گلو شود.

3-آلرژی نوع حاد: در آلرژی نوع حاد ممکن است کلیه قسمت های بدن فرد تحت تاثیر قرار گیرد و مهم تر از اینکه مجاری تنفسی فرد دچار التهاب شدید می شود.

تست آلرژی:

پزشک با انجام یک آزمایش به سادگی می تواند تشخیص دهد که شما دچار آلرژی هستید یا خیر. تست ممکن به صورت آزمایش خون باشد و یا به صورت خراش دادن قسمتی از پوست و آزمایش آن انجام می گیرد.

راه های درمان آلرژی:

تعویض فرش ها با سنگ فرش به دلیل اینکه فرش گرد و غبار زیادی را در خود نگه می دارد. شستن ملافه ها به صورت مداوم و حداقل امکان قرار نگرفتن در محیطی که دچار آلرژی می شوید.